Zmęczenie nadnerczy to problem dotykający coraz większą ilość osób, dlatego dzisiaj chcielibyśmy poruszyć ten temat.
Zmęczenie nadnerczy to problem dotykający coraz większą ilość osób. Jest to spowodowane tym, że w dzisiejszym świecie, gdzie większość ludzi przebywa w permanentnym stresie dochodzi do tzw. zmęczenia gruczołów i w konsekwencji wyczerpania nadnerczy, co prowadzi do kaskady problemów zdrowotnych.
Nadnercza są to gruczoły, które jak sama nazwa wskazuje – znajdują się nad nerkami. Są niewielkich rozmiarów (ważą około 10-18 gramów), natomiast pełnią bardzo ważna funkcję w organizmie.
Do ich zadań należy wydzielanie hormonów m.in:
W sytuacji stresowej nadnercza produkują większe ilości kortyzolu czyli tzw. hormonu stresu. Pobudza on nas do działania, podnosi poziom glukozy w organizmie dając zastrzyk energii. Tysiące lat temu, gdy człowiek pierwotny uciekał przed drapieżnikiem, taka sytuacja ratowała mu życie, jednak w dzisiejszych czasach problem polega na tym, że wielu ludzi żyje w ciągłym stresie. O ile sytuacje stresowe zdarzające się raz na jakiś czas są jak najbardziej w porządku, to już permanentny stres jest dla nas bardzo niekorzystny.
Ciągły stres powoduje, że nasze nadnercza cały czas muszą pracować mocniej, żeby wyprodukować większe ilości kortyzolu. Jeżeli stan ten utrzymuje się miesiącami, latami, to w pewnym momencie może dojść do ich zmęczenia co będzie skutkowało tym, że nadnercza zaczynają produkować znacznie mniejsze ilości hormonów.
Otóż jeżeli nadnercza będą produkowały mniejsze ilości kortyzolu to dana osoba może mieć problem wstać rano z łóżka. Kortyzol powinien osiągać najwyższy poziom rano po to, aby budzić nas do działania, natomiast wieczorem jego poziom powinien ulec obniżeniu co ma pozwolić nam zasnąć.
Niedobór aldosteronu będzie powodował nadmierne wydalanie sodu z organizmu co odczuć idzie poprzez ciągłą ochotę na słone produkty. Niedobór aldosteronu sprawia, że pojawia się osłabienie, niskie ciśnienie krwi oraz zaburzenie rytmu serca.
Z kolei niedobór hormonów płciowych będzie skutkował problemami z płodnością. Mężczyźni z niskim poziom testosteronu nie będą czuli się męscy, będą mieli niskie libido i gorsze samopoczucie.
Przede wszystkim należy unikać stresu. Wiemy, że brzmi to banalnie, ale pod pojęciem stres nie kryje się tylko stresująca praca czy trudne sytuacje w rodzinie. Stresem dla organizmu są również takie rzeczy jak np. niezdrowa, przetworzona żywność, niedobór snu, przetrenowanie, stany zapalne w organizmie czy obciążenie toksynami. Powinniśmy postarać się wyeliminować jak największą ilość tych stresorów.
W regeneracji nadnerczy niezwykle istotne jest również zadbanie o właściwy rytm dobowy czyli o to by wstawać rano i iść spać możliwie wcześnie. Najlepiej jest pójść do łóżka najpóźniej o godzinie 22-23 i spać minimum 7-8h.
Pomocna może być również witamina C, ashwagandha, różeniec górski, witamina D3.
Bardzo ważne jest również zadbanie o zdrową dietę, która pozwoli wyeliminować stany zapalne, poprawić stan jelit, a także odżywić organizm. Pamiętajmy, że stan naszych jelit w bardzo dużym stopniu odzwierciedla stan naszego zdrowia, a najlepsze co możecie zrobić dla Waszych jelit to dostarczyć im zdrową nieprzetworzoną żywność.